A felkelő (nap)elem háza
Sanyo Sohasem unatkozom, és nem gondoltam arra, hogy munkahelyet váltsak – vallja Masato Nishikuni, a Sanyo Hungary Kft. japán ügyvezető igazgatója. Tisztában van a versennyel, a minőséggel és a felelősséggel. Megbízhatóan hűséges a céghez.
Az európai és amerikai fejvadász cégek minden bizonnyal csodálkoznának Masato Nishikuni véleményének hallatán. Hová lenne akkor a nagyobb kihívást és magasabb fizetést kereső, tehetséges menedzserek állandó mozgása és az ebből keletkező jutalékuk? Az ügyvezető a tradicionális japán mentalitást képviseli Magyarországon is. Azt tapasztalta ugyanakkor, hogy már a szigetországban is erőteljesen beindult a cégek közötti munkaerőmozgás, amely nyugaton már általános. A legtehetségesebb munkatársakat nagyobb juttatásokkal, ígéretekkel próbálja a konkurencia elcsábítani. Ő még ahhoz a generációhoz tartozik, amelynél a munkavállalói hűség egy életen át tart.
Háromszáz új munkahely El kell ismerni, hogy Masato Nishikuninak és munkatársainak munkaszeretete, szorgalma, precizitása, környezettudatos szemlélete sikerhez vezet. Januárban kezdték meg a tömeggyártást a dorogi harmadik napelem-összeszerelő üzem mindkét gyártósorán. A beruházással a cég háromszáznál több új munkahelyet létesített. Az idei bővítéssel az üzem elérte az 1170 fős létszámot, és a Sanyo csoporton belül a legnagyobb napelempanel-összeszerelő vállalatnak számít. Az új egység belépésével a duplájára emelkedik a Sanyo Hungary termelési kapacitása, és eléri az évi 315 megawattot. Ezzel a Sanyo
napelemüzletágának éves összteljesítménye globálisan 680 megawattra emelkedik. Itt szerelik össze a világ jelenleg leghatékonyabb napelemmodulját, melynek energiaátalakítási aránya 21,6 százalék, a modul teljesítménye 240 watt. A terméket a müncheni kereskedelmi központon át Európában értékesítik.
A gazdasági válság sújtotta Magyarországon mostanában nagyon ritka az ilyen mértékű fejlesztés. A 4,5 milliárd forintos beruházást az Európai Unió és a magyar költségvetés közel 900 millióval segítette. A gyáregységet egy korábbi csarnokból alakították ki kilencezer négyzetméteren. A technológiai fejlesztés értéke meghaladja a 3,7 milliárd forintot. A Sanyo első magyarországi gyára 1999-ben épült fel a Dorogi Ipari Parkban, légkondicionálókat készített, valamint mobiltelefonok és kéziszerszámok akkumulátorait, tölthető elemeket.
A pár kilométerre található esztergomi Suzuki-gyárhoz hasonlóan a Sanyo-üzemhez is buszokkal viszik a dolgozókat a dorogi kistérségben, illetve az esztergomi Mária Valéria hídon keresztül a felvidéki településekre. Az új munkatársak felvételénél előnyt jelent a megbízhatóság és a kézügyesség.
Japán életút Masato Nishikuni fiatalon elkerült otthonról. Az Oszakai Egyetemen szerzett mérnökdoktorátust, majd 1982-ben helyezkedett el a Sanyónál. 1994-ig a cég napelem-kutatási és -fejlesztési részlegének a mérnöke volt. Ezt követően léptették elő technológiai, majd termelési menedzserré. Dorogon 2005-ben kezdődött meg a napelemmodulok összeszerelése. Ő irányította a Solar I csarnok termelését. A Solar II 2007-ben kezdte meg a gyártást, és ez év januárjától teljes kapacitással termel a Solar III is. Masato Nishikuni 2009-től a Sanyo Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. Szereti a kihívásokat, bízik termékében, tudja, hol tart a konkurencia. Az olaj- és gáztartalékok csökkenésével párhuzamosan a napelempiac további bővülésére számít. Elsősorban Németországban, Skandináviában, Nagy-Britanniában, Franciaországban és a Benelux államokban. A legközvetlenebb munkatársai közé japánok és magyarok egyaránt tartoznak.
Fényes világcsúcs A dorogi Sanyo-gyár szinte teljes kapacitását a külföldi kereslet, főleg a német piac határozza meg. Az üzem termelési kapacitásának értékesítését, logisztikai és marketingstratégiáját a müncheni értékesítési központ irányítja. A Sanyo gyártja jelenleg az egyik leghatékonyabb, fotovoltaikus napelemet, amely a visszavert fényt is hasznosítja, árnyékban is működik. A vállalat 2007-ben a világ
napelemgyártói között a 10-11. helyet foglalta el, 2012-re az első négy közé szeretne kerülni. Néhány hónapja döntötték meg saját világrekordjukat, s hogy mivel? A praktikus méretű, kristály-szilikon típusú napelemek átalakítási hatásfoka terén, amely eddig 22,3 százalék volt, most viszont már 23 százalék.
Ambiciózus fiatalok Az ügyvezető úgy látja: a friss diplomás japán mérnökök legnagyobb álma, hogy karrierjük során gyáregységeket, divíziókat irányítsanak. Túlnyomó többségük szeretne vezető lenni. Céljuk, hogy a választott cégük ranglétráján folyamatosan egyre feljebb kerüljenek. Ezzel teljesül be ifjúkori álmuk. Tapasztalatot szerezve, szorgalommal, tisztességgel, munkaszeretettel, kreativitással és társadalmi szerepvállalással viselni a cégvezetés felelősségét. Természetesen mindezt a dolgozók és a munkafolyamat iránti maximális odafigyeléssel és tudással. Így az egy cégcsoportnál eltöltött munkavállalói életpálya során folyamatosan új kihívásokat kapnak. A vállalat és munkatársa úgy működnek, hogy kölcsönösen gondját viselik egymásnak.
Munka és szerénység Masato Nishikuni hétköznapokon reggel héttől este hétig bent van a cégnél, közvetlenül részt vesz a gyártás irányításában. Teszi a dolgát. Rendkívül szerényen beszél magáról és terveiről. Irodáját nem a bőrfotelek és az értékes festmények jellemzik, hanem a használhatóság. Hozzáértő menedzseri gárdával veszi körül magát, de a döntés és a felelősség az ő kezében van. Néha hétvégén is be kell jönnie, de ez ritka. A szombatot „kötelezően” feleségével tölti bevásárlással, pihenéssel. Sportolni nincs sok ideje. Úgy érzi, egy kicsit elszigetelt világban él. Néha meglátogatja a magyarországi japán üzleti klub rendezvényeit, és szívesen golfozik honfitársaival is.
Tervek Az ügyvezető még nyugdíjazása előtt szeretné a Sanyo csoport szolárüzletágán belül a dorogi üzemet stratégiai központtá fejleszteni. Ez újabb beruházásokat jelentene az elkövetkezendő években. A japán üzletember büszke a dorogi vállalatra. Úgy tartja, ami az ő sikere, az a cég sikere is egyben. Ezért a Magyarországon ajándékba kapott emléktárgyait kiállította az irodaépület bejárati csarnokában.
forrás: www.vg.hu